Americké administrativě se nepovedlo zastavit žalobu vznesenou dětmi kvůli klimatické změně   


16.03.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Americká vládní administrativa se nevyhne civilní žalobě ohledně klimatické změny vznesené skupinou jednadvaceti dětí a teenagerů. Ve středu tak rozhodl federální odvolací soud, čímž poslal ambiciózní případ k hlavnímu přelíčení nižší soudní instanci v Oregonu. Žádost federální vlády zastavit žalobu „je příliš předčasná,“ napsal soudce Thomas Sidney, který je vrchním soudcem devátého senátu federálního odvolacího soudu (U.S. Court of Appeals).

„Jsme rádi, že poženeme federální vládu před soud s klimatickou vědou kvůli jejich škodlivé politice fosilních paliv,“ řekla Julia Olsonová, která je vedoucí advokátkou mladých žalobců a vedoucí skupiny Nadace našich dětí (Our Children‘s Trust). V případu, který byl započat ještě za Obamovy administrativy v roce 2015, mladí žalobci tvrdí, že vládní kroky v prosazování fosilních paliv, porušuje základní ústavní práva budoucích generací. Ve svém sporu byli podpořeni bývalým klimatickým expertem NASA Jamesem Hansenem, jehož vnučka Sophie Kivlehanová je jedna ze žalobkyní.

Federální vláda tvrdí, že by proces mohl vyžadovat složitá vyšetřování, a že náprava požadovaná mladými žalobci by mohla narušit oddělení třech základních složek státní moci, protože prakticky požaduje, aby soudní moc nařídila výkoné a legislativní dělat něco s klimatickou změnou. Přesto v roce 2016 americký okresní soud (U.S. District Court) v Oregonu zamítl zrušení žaloby a nařídil její úplné projednání před soudem.

Ministerstvo spravedlnosti se pak pokusilo příkazem nařídit odvolacímu soudu zrušení případu ještě než by došlo k jeho plnému projednání. To je obecně považována za výjimečné opatření. Ovšem tříčlenný devátý senát rozhodl v hlasování 3 ku 0, že zastavení tohoto případu není důvodné a bylo by těžce ospravedlnitelné. „Pokud by mohl být odvolací přezkum důvodnosti žaloby uplatněn kdykoliv okresní soud zamítne nějakou stížnost, byli bychom okamžitě zaplaveni podobnými žádostmi a rozhodnutí sporů by bylo zbytečně zdržováno,“ tvrdí soud.

Případ se pravděpodobně nakonec odehraje před Oregonským federálním soudem, kde byla žaloba původně podána. Julia Olsonová tvrdí, že chce získat svědectví od mnoha zástupců vrcholných federálních úřadů a od předních klimatických vědců. Očekává, že vyšetřování před hlavním líčením zabere následujících šest měsíců a poté započne soudní líčení.

Žaloba tvrdí, že případ poukazuje na to, že svět se otepluje kvůli lidské aktivitě, a že americká vláda proti tomu nic nedělá. Z toho důvodu jsou porušována práva, jako jsou právo na život, právo na svobodu a právo sledovat své štěstí, u těch Američanů, kteří jsou dnes ještě děti. Případ by mohl prokázat výsledky klimatické vědy soudně, ale žalovaná Trumpova administrativa se zatím nepokusila zpochybnit vědecké základy globálního oteplení a nijak nevyvracela klimatickou vědu, nebo fakt, že je změna klimatu způsobená lidmi.

Rozhodnutí případ nakonec projednat v hlavním líčení je dobrou zprávou pro klimatické aktivisty. Ovšem neznamená to, že nemohou být v průběhu tohoto výjimečného a nebývalého případu nakonec zklamáni. „Jsme si vědomi, že některé požadavky žalobců jsou skutečně široká a některé nároky sledované žalobci nemohou být uspokojivě plně dosaženy,“ napsal odvolací soud. „Přesto jako první instance tuto problematiku zváží okresní soud.“

Zdroje:

V USA řeší přelomovou žalobu „klimatických dětí“, před soud musí i Tillerson

The Trump administration just failed to stop a climate lawsuit brought by 21 kidsKomentáře