Banky celosvětově navýšily financování fosilních paliv   


24.03.2019    Vytvořil: Memza Redaktor

Environmentální skupina Indigenous Environemntal Network vydala minulou středu report o bankovních investicích na projekty způsobující změny klimatu. Pod report se podepsalo celkem 150 ekologických organizací z celého světa, mezi kterými byly skupiny jako Rainforest Action Network, Banktrack nebo Sierra Club.

Podle dat uvedených ve zprávě poskytlo od přijetí Pařížské dohody na konci roku 2015 celkem 33 velkých světových bank téměř dva biliony dolarů společnostem, které profitují z fosilních paliv. Navíc výše investovaných finančních prostředků v tomto období každoročně vzrůstala.

Z těchto dvou bilionů dolarů šlo 600 miliard dolarů na účty jedné stovky velkých společností, které nejvíce prosazují využívání fosilních paliv. Je to velmi alarmující, protože tyto závěry odhalují, že obchodní praktiky největších světových bank pokračují v tom, aby lidská civilizace dospěla ke klimatickému kolapsu. To vše se děje navzdory faktu, že minulý roky vydal Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) zprávu, která zdůrazňuje potřebu rychlého nahrazení fosilních paliv jinými zdroji energie. Pokud budeme chtít podle IPCC předejít katastrofickým škodám, máme na tento přechod jen 12 let.

Zpráva s názvem Financování klimatické změny 2019 (Banking on Climate Change 2019) je zatím první analýzou financování největších světových bank v odvětví fosilního průmyslu a fosilních paliv jako celku. Zpráva má široký záběr a pokrývá poskytování úvěrů a úpisů celkem 1800 společností podnikajících v sektoru uhlí, ropy, zemního plynu za poslední tři roky a to po celém světě. Zpráva také shromáždila údaje o tom, které konkrétní banky financují sto nejvýznamnějších společností v sektoru fosilních paliv.

Zpráva ekologických organizací odhalila, že financování fosilních paliv dominuje především u velkých amerických bank. Čtyři světové banky, které nejvíce investují ve fosilních palivech, jsou: JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citi a Bank of America. Přitom banka JPMorgan Chase je daleko nejhorší bankou z hlediska investicí do fosilních paliv a tudíž celosvětově také nejškodlivější bankou pro klima. Od podepsání Pařížské dohody poskytla JPMorgan celkem 196 miliard dolarů na fosilní paliva, což je 10 % z celkově poskytnutých financí na fosilní paliva od 33 největších bank.

Z evropských bank dopadla nejhůře britská banka Barclays, která v letech 2016 až 2018 investovala celkem 85 miliard dolarů do fosilních projektů, jako jsou uhelné elektrárny nebo těžba plynu hydraulickým frakováním.

Zdroje

Banking on Climate Change 2019: Fossil Fuel Finance Report Card

Banking on Climate Change 2019

Report Shows Banks Vastly Increased Financing Fossil Fuels Across the GlobeKomentáře