Během karantény poklesl počet upytlačených nosorožců v Jihoafrické republice   


03.08.2020    Vytvořil: Memza Redaktor

Počet jihoafrických nosorožců zabitých pytláky v prvních šesti měsících letošního roku klesl o celou polovinu, čemuž částečně pomohla celonárodní izolace v důsledku opatření proti koronaviru a s tím spojené přerušení mezinárodních pašeráckých tras.

Barbara Creecy, jihoafrická ministryně životního prostředí, minulý týden uvedla, že tento rok bylo během prvního půl roku v Jihoafrické republice upytlačeno celkem 166 nosorožců, zatímco ve stejném období roku 2019 jich bylo upytlačeno 316. Jedná se o meziroční pokles o 53 %. Zatavil se tak zrychlující úbytek nosorožců z minulých let.

Jihoafrická republika již léta bojuje proti pytláctví, které je poháněné neukojenou poptávkou po nosorožčích rozích v Asii. Většinu poptávky tvoří Čína a Vietnam, kde je roh vyhledáván jako tradiční lék, afrodiziakum a statusový symbol. Nosorožčí roh se skládá především z keratinu, stejné látky tvořící lidské nehty. Obvykle se prodává v práškové formě a nabízí se jako lék na rakovinu a jiná onemocnění.

Jihoafrické ministerstvo životního prostředí přisuzuje tento úspěch desetiletí různých proti-pytláckých strategií a především narušení dodavatelského řetězce, které vyplynulo z omezení cestovního ruchu v rámci celonárodní karantény. Bohužel hrozí, že po skončení koronavirových opatření a postupném znovuotevření loveckých parků se také zvýší počet upytlačených nosorožců. Během tří měsíců, kdy byla v Jihoafrické republice zdravotní opatření nejpřísnější, od 27. března do konce června, bylo v zemi zabito "jen" 46 nosorožců.

Zdroje

Rhino Poaching Plummets 53% During Lockdowns, Extending 5-Years of Success in South Africa

South African rhino poaching halves in six months thanks to Covid-19 lockdownKomentáře