Bitva o Hambašský les je soubojem o budoucnost uhlí v Evropě   


07.10.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Světová média přinesla záběry, na kterých zástupy policistů vyklízí dreadaté aktivisty z lesa nedaleko Kolína nad Rýnem. Zbytek prastarého německého lesa, který by měl padnout za oběť uhelného velkolomu Hambach, by byl podle plánu letos v zimě srovnán se zemí. Environmentální aktivisté v korunách stromů se les snaží svými těly bránit. Ti, kdo je považují za pouhé milovníky stromů, se pletou. Daleko spíše než o les samotný jde o budoucnost uhelné energetiky, a to možná v celé Evropě.

Souboj o zastavení uhelného lomu Hambach, který je nejhlubší lidmi vykopanou jámou v celé Evropě, odstartoval před šesti lety, kdy zde začala kempovat malá skupinka klimatických aktivistů. Ti byli inspirováni nejen tehdejším britským klimatickým hnutím, ale také protidálničními aktivisty z let devadesátých. Hrstka podivínů začala v lese stavět domečky na stromech a podzemní tunely, což byly taktiky v minulosti používané jejich britskými vzory. 

V těchto začátcích působilo vše donkichotsky. Pozorovatel, který by si stoupl na hranu dolu by na jedné straně viděl postupující obří jámu plnou těžební infrastruktury, ochranky, desítek dělníků a v jejím pozadí několik velkých uhelných elektráren - vše s mnohamiliardovou hodnotou. Pokud by se pozorovatel otočil na druhou stranu viděl by půl tuctu pobudů, kteří si v lese staví přístřešky z odpadního materiálu, který jim vozí lidé z okolních vesnic, které mají být stejně jako les zničeny. Na otázku o možnosti úspěchu jejich protestu pak aktivisté odpovídali: "Vše záleží na tom, kolik lidí se k nám přidá. Pokud nás bude hodně, můžeme důl zastavit."

Dnes po šesti letech z těchto zakladatelů na místě nejspíš už vůbec nikdo nežije. Místo původního tábora, který ještě stejný rok policie vyklidila, už je dávno poddolováno. Ovšem naivní sen prvních obyvatel lesa se mezitím stal skutečností. Několik let vyčerpávajících bojů, kdy byla lesní okupace mnohokrát vyklizena a opět obsazena, se počet "lesních lidí" zvyšoval. Na začátku letošního září, kdy začala masivní policejní operace, měl les již mnoho desítek obyvatel a několik vesniček stromových domů.

Obrana lesa se během vyklízení stala jedním ze symbolů německého klimatického hnutí. Srdnatost aktivistů přitáhla pozornost celé německé společnosti. Přitom postupující dopady klimatických změn dávají lesním aktivistům za pravdu v tom, že je potřeba změnit energetickou politiku, a přidávají celému protestu na společenské legitimitě. 

Německo patří spolu s Českou republikou a Polskem k zemím, které jsou v Evropě energeticky nejvíce závislé na spalování fosilních paliv. Německo vyrobí z fosilních paliv zhruba jednu třetinu své elektrické energie. Konec uhlí je dnes v Německu jednou z otázek, které vyvolávají politické debaty podobně, jako v minulosti jaderná energetika.

Průběh protestů v okolí Hambachu již dnes mnozí pokládají za jeden z momentů zvratu ve využívání fosilních paliv na celém kontinentě. Vliv Německa na evropskou energetiku a na ceny elektrické energie má skutečně potenciál odstartovat revoluční změny.

Velkou roli zatím hrají technologické překážky ve výrobě a distribuci elektřiny. Německo čeká v roce 2022 ukončení provozu jaderných elektráren, jejichž výrobu bude muset alespoň z části nahradit. Dalším problémem jsou výkyvy ve výrobě z obnovitelných zdrojů energie. Ovšem německý přístup k problému je hledání způsobů, jak cíle dosáhnout, na rozdíl od českého vyjmenovávání důvodů, proč ho nelze realizovat.  Už dnes je jasné, že se Německo o vystoupení z uhelné energetiky alespoň pokusí. Otázkou je, v jakém časovém horizontu.

Současný zápas o Hambašský les může pokus ukončit spalování uhlí v Německu značně přiblížit. Minimálně je jasné, že pro energetickou společnost RWE, která důl a okolní elektrárny provozuje, je celá záležitost velkou PR prohrou, která se odráží také na burzách, kde akcie společnosti citelně klesají. Právě RWE a celý hnědouhelný průmysl odejde z celého souboje s prohrou, ač samotný les nejspíš nakonec bude bezezbytku vykácen.

Stejně tak to dopadlo v případě britských environmentálních aktivistů, kteří při vzdoru silničnímu obchvatu města Newbury nezachránili ohrožený les, ale zasadili poslední ránu tehdejšímu programu výstavby dálnic, který byl v důsledku protestů následně celý zrušen. Podobně to asi dopadne s lesem, který je dnes lomu Hambach tak blízko, že i pokud by byla těžba v současnosti zastavena, byl by vykácen z důvodu zajišťovacích prací po těžbě.

Vyklízení lesa má dodnes jednu lidskou oběť. Jeden z novinářů zemřel po pádu z 15 metrové výšky. Po této tragické události dostalo vyklízení lesa dočasnou stopku. Poté došlo k dalšímu postupnému vyklízení stromových vesniček, ale také k jeho opětovnému obsazování již vyklizenými aktivisty.  Mezitím z celého Německa zaznívá volání po bojkotu RWE. 

Zatím největší demonstrace za zachování lesa proběhla včera v sobotu 5. října. Na pole poblíž ohroženého lesa dorazilo na 50 tisíc lidí, kteří odmítli rozšíření povrchového velkolomu. Účastnice a účastníci demonstrace zároveň oslavili významný úspěch, kterým je páteční rozhodnutí soudu v Münsteru. Ten vyhověl žádosti ekologické organizace BUND a předběžným opatřením zakázal kácení lesa. Kácení - navazující na vyklizení stromových příbytků ochránkyň a ochránců lesa - přitom mělo začít již 14. října. Jestli ke zničení lesa a vytěžení uhlí dojde, rozhodně soud v hlavním přelíčení.

Kampaň za záchranu Hambašského lesa a ukončení těžby a spalování uhlí probíhá i přímo v Česku. Minulý týden byla spuštěna česká verze mezinárodní petice. Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo tuto výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie.

K rozhodující bitvě zřejmě teprve dojde. Nejen, že už dnes se v okolí dolu pořádají pravidelné protesty a řada ekologických aktivistů z celé Evropy včetně Česka míří do protestního tábora nedaleko, ale na druhou polovinu října je plánována hromadná občanská neposlušnost přímo v uhelném dolu Hambach, která bude mít za cíl zastavení těžby. Protest připravuje německá skupina Ende Gelände, které se již v minulosti několikrát podařilo nenásilně narušit provoz uhelné infrastruktury v německých těžebních regionech. Právě připravovaný protest by mohl ještě zvýšit sázku ve hře o vystoupení z uhelné energetiky v celé Evropě.Komentáře