Cyklistika v italských Dolomitech je na vzestupu díky „cyklistickým dnům“   


25.11.2017    Vytvořil: Administrátor

Lyžařský resort Alta Badia zavedl módů cyklistických radovánek umožňujících jízdu na horských  silnicích, které jsou uzavřeny pro automobilovou dopravu.

Lyžařský resort v Itálii experimentuje s uzavíráním úseků svých horských silnic, aby zde v průběhu letní sezóny vytvořil Mekku silniční cyklistiky. Resort Alta Badia v Italských Dolomitech uspořádal toto léto již tři „cyklistické dny“, aby tím nakopl cykloturistický potenciál a využil trendu sportovních radovánek na uzavřených silnicích.  

Plán, který představuje některé ze nejslavnějších vrcholků jako cyklistické silnice uzavřené pro motorovou dopravu, přilákal do tohoto regionu tisíce cyklistů a může být rozšířen dále mimo resort. Oblast uvedená na listu světového dědictví UNESCO je velmi známá svými špičkovými lyžařskými středisky a navíc se zde nacházejí rozsáhlé silnice, na kterých se řadu let pořádají akce horských kol včetně pravidelného Italského okruhu (Giro d‘Italia).

Třicátý první ročník Dolomitského maratonu (Maratona dles Dolomites), jedné z cyklistických jízd s největší účastí, byl uspořádán v Alta Badia minulý měsíc a byl zakončen cyklistickými dny s výhradní rezervací silnic pro cyklisty. Radovánky, které umožňují amatérským jezdcům zkušenosti na uzavřených silnicích podobně jako profesionálním cyklistům, zažívají během posledního desetiletí rozmach popularity.

Akci pod názvem Opatrná jízda Londýn-Surrey 100  (Prudential Ride London-Surrey 100), která se odehrála minulý víkend, navštívilo okolo 28 000 cyklistů, kteří zdolali 160 kilometrů (100 mil) na uzavřených silnicích skrz hlavní město Británie a venkov jižní Anglie. Podobné akce se dějí téměř každý víkend po celé Evropě. Nový cyklistický fenomén byl kritizován kvůli masovým jízdám a komercionalizaci sportu. Vášeň po prázdných silnicích bez časového omezení, tak jako jedna pokusná v Alta Badia, může být způsobem jak se vyhnout hromadným radovánkám.

Poslední „cyklistický den“ v červenci uzavřel horské cesty Campolongo, Falzarego a Valparol, všechny silnice, které soužily pro dva poslední ročníky Italského okruhu (Giro d‘Italia). Úsek silnic uzavřený pro auta byl 51 kilometrů dlouhý, zahrnoval téměř 1300 metrů výstupu a byl uzavřen od 10:00 hodin do 15:00 hodin.

Více zde: Italian Dolomites bank on ‘bike only’ days to boost cyclotourismKomentáře