Jak se připravit na extrémní horka   


26.08.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Poskytujeme některé tipy, které mohou lidé udělat pro to, aby zvládli vlny veder, které můžeme očekávat také v dalších letech. Kromě klasického dodržování pitného režimu a vyhýbání se mrazivým klimatizacím pomůže zateplit si dům, najít si chládek v přírodě nebo snížit znečištění ovzduší.

Vlny veder můžeme opakovaně očekávat jako jeden z průvodních jevů změny klimatu, kterou způsobují zejména skleníkové plyny uvolňované zejména při těžbě a spalování fosilních paliv i kácení lesů. Postupující změna klimatu způsobuje, že vlny vedra mohou být častější a silnější a tedy i nepříjemnější a nebezpečnější.

Omezte pobyt na přímém slunci. Obzvláště rizikový je pobyt na slunci pro děti, starší a nemocné lidi. Omezte tělesnou zátěž a sport a chraňte se před sluncem krémy s vysokým UV faktorem, pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi.

Dodržujte pitný režim. Dospělý člověk by měl v horkém létě vypít čtyři litry vody, děti dva. Pít je dobré průběžně po celý den a po menších dávkách. Také se doporučuje kombinovat různé druhy tekutin. Ve velkém horku je nejlepší pít obyčejnou vodu, neslazené čaje, neochucené minerálky. Slazené nápoje žízeň zaženou jenom zdánlivě a na chvíli. Ještě horší jsou kofeinové nápoje a samozřejmě alkohol, který odvodňuje. Lidé s nemocným srdcem si musí obzvlášť hlídat pitný režim, pít průběžně po malých dávkách, jinak jim hrozí oběhové selhání.

Pozor na příznaky vyčerpání z horka. Mezi ně patří - bolesti hlavy, silné pocení, studená a vlhká pokožka, zimnice, závratě nebo mdloby, slabý a rychlý puls, křeče, mělké dýchání. Pokud se potíže objeví, lékaři radí přesun na chladnější místo, ukončit jakoukoli fyzickou námahu, chladit tělo studenou vodou a doplnit tekutiny.

Horko přináší potíže se spánkem. Můžete se před spaním osprchovat vlažnou vodou a pak se neutírat, tělo se chladí při osychání. Přikryjte se pouze lehkým prostěradlem.

Pozor na mrazivé klimatizace. Odborníci doporučují nastavit klimatizaci jen o 5 až 7 stupňů méně než je venku. Při větším rozdílu teplot, tedy při rychlém přechodu ze zimy do tepla hrozí kolaps, především lidem, kteří mají nemocné srdce. Klimatizace také vysušuje sliznice, takže vyvolává chrapot a kašel. Dlouhodobé působení příliš chladného vzduchu může dokonce způsobit revma, ztuhnutí kloubů nebo zablokování páteře.

Najděte si chládek ve městě nebo v přírodě. Vlny veder rozpalují zejména města, která vytvářejí tepelné ostrovy v krajině. Proto je potřeba, aby lidé měli k dispozici dostatek zelených ploch se vzrostlými stromy, zdrojů pitné vody i vodních prvků, které ochlazují okolí. Před vedrem se nejlépe schováme v přírodě. Kromě chládku narazíme i na fascinující divadlo přírodních procesů, kterým ponechal člověk svobodu.

Vyhněte se cestování autem. Pokud v autě jedete, nevozte v něm děti a zvířata. Je-li řidič vystaven delší dobu teplotám nad 25 stupňů Celsia, zvyšuje se riziko usnutí. Statistiky potvrzují, že ve velkých vedrech stoupá počet nehod.

Dýchejte zdravěji. Český hydrometeorologický ústav upozornil, že vedra zvýšila počet letních smogových situací. V horku totiž vzniká například víc jedovatého přízemního ozonu. Většímu horku se úplně nevyhneme, je proto nutné snížit znečištění, které vypouštíme. Snížení znečištění ovlivňuje nejen naše zdraví, ale také emise skleníkových plynů. Přispívá tak ke globálnímu úsilí zastavit změnu klimatu na bezpečnější úrovni – a tím také předchází ještě silnějším a častějším vlnám veder a dalších extrémních projevů počasí.

Schovejte se v zatepleném domě. Zdánlivě paradoxní řešení, ale dobré. Tepelná izolace vnitřního prostoru domu od okolí zabraňuje nejen úniku tepla v zimě, ale také pronikání tepla v létě. Máte-li dobře zateplený dům nebo pracoviště, je to lepší a levnější řešení než klimatizace.Komentáře