Klimatická krize zvyšuje násilná úmrtí   


21.01.2020    Vytvořil: Memza Redaktor

Rostoucí teploty způsobené globálním oteplováním dle nových výzkumů statisticky zvýší s největší pravděpodobností počet úmrtí způsobených dopravními nehodami, násilím, sebevraždami a utonutím. Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladí lidé.

Úmrtí v důsledku zranění jsou dlouho známá jako sezónní záležitost. Nová analýza použila údaje o téměř šesti milionech úmrtí ve Spojených státech a vypočetla možné dopady nárůstu teploty o 2° C, což je cíl maximálního přípustného oteplení dohodnutý světovými národy. Vědci vypočítali, že uvedené zvýšení teploty by mělo jen ve Spojených státech za následek přibližně 2 100 dalších smrtelných zranění každý rok.

Lidé mají v horkých dnech tendenci chodit víc ven a pít více alkoholu, přičemž jsou vyšší teploty známy také tím, že zvyšují míru násilí a sebevražd. Analýza vykázala malé snížení počtu úmrtí souvisejících s pády starších lidí, pravděpodobně proto, že v zimě je méně ledu.

Předchozí výzkum dopadu klimatické krize na zdraví se zaměřoval na chronická onemocnění, jako jsou srdeční selhání nebo infekční onemocnění. Úmrtí v důsledku zranění však v současné době tvoří celosvětově asi 10 % všech úmrtí a dopad globálního oteplení na ně nebyl dosud prozkoumán.

Vědci tvrdí, že mladí lidé hrají zásadní roli pro společnost a ekonomiku a že opatření k řešení úmrtí následkem zranění musí být prioritou v oblasti veřejného zdraví. "Naše výsledky ukazují, jak moc může změna klimatu ovlivnit mladé lidi," řekl profesor Majid Ezzati z Imperial College v Londýně. "Na tuto hrozbu musíme reagovat lépe připravenou pohotovostní službou, sociální podporou a zdravotními varováními."

Očekává se, že úmrtí na zranění se budou ve všech zemích zvyšovat společně se stoupající teplotou, ačkoli místní faktory, jako například úroveň bezpečnosti silničního provozu nebo kontrola zbraní, mohou rozsah nárůstu ovlivnit. Svět je v současné době na cestě k nárůstu teploty o 3° až 4° C, což naznačuje, že nárůst úmrtí v důsledku zranění může být ještě vyšší.

Výzkum, publikovaný ve vědeckém časopise Nature Medicine, je založen na údajích o zaznamenaných úmrtích v důsledku zranění v jednotlivých státech USA v letech 1980 až 2017. Pomocí teplotních údajů se také zjistily měsíce, kdy průměrná teplota byla o 2° C vyšší než obvykle.

Porovnání údajů umožnilo vědcům odhadnout roční nárůst úmrtí, která by vznikla důsledkem nárůstu o 2° C. Muži mnohem častěji umírají v důsledku zranění, než je tomu u žen. Vědci navíc zjistili, že 84 % úmrtí, která by přibyla, by bylo mezi muži.

Nejvíce postižená věková skupina byla dle výsledků 15-34 let. Dopravní nehody představovaly 42 % zvýšené míry úmrtí a sebevražda 30 %. Úmrtí z násilných incidentů a na utonutí tvořila asi 14 % z celkového počtu navýšení. Protože za vyšších teplot více lidí plave, utopí se v tomto počasí také více lidí.

"Existuje dlouhá historie záznamů, které ukazují, že zranění jsou v zásadě sezónní záležitostí," řekl profesor Ezzati. "Něco z toho je zřejmé - v létě se lidé více topí. Stejně tak víme, že teplo ovlivňuje naši fyziologii i naše chování.“ Důvody úmrtí v důsledku sebevražd a prudký nárůst násilí v horkém počasí nebyly dosud zcela známy. Výzkumníci k tomu uvedli, že je možné, že když lidé tráví více času venku, existuje u nich vyšší riziko konfrontace.

Lidé se v horkém počasí častěji rozruší a pijí více alkoholu, což by mohlo vést také k větší četnosti napadení. Předchozí výzkumy ukázaly, že vysoké teploty jsou spojeny s vyšší úrovní duševní úzkosti, zejména u mladých lidí. Zranění již dnes způsobí smrt více než 5 milionů lidí ročně, což je více než AIDS, tuberkulóza a malárie dohromady.

Potřeba řešit tento problém v oblasti veřejného zdraví je naléhavější v zemích s nízkými a středními příjmy, které jsou obecně zranitelnější vůči účinkům extrémního počasí. Komunita věnující se veřejnému zdraví má pak tendenci zapomínat, že úmrtí na zranění jsou v celkové úmrtnosti významným faktorem.

Zdroje

Anomalously warm temperatures are associated with increased injury deaths

Climate crisis likely to increase violent deaths of young people – report

'Like a sunburn on your lungs': how does the climate crisis impact health?Komentáře