Mořské řasy odstavily jaderný reaktor   


25.03.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Skotská jaderná elektrárna Torness východně od Edinburghu byla odpojena kvůli tomu, že chladící systém elektrárny ucpaly mořské řasy. Ty společně s medúzami jsou již dlouhou dobou nevítanými hosty v obou skotských jaderných elektrárnách. Nyní mořské řasy znovu udeřily. Donutily jednu z elektráren k částečnému snížení výkonu, přestože tuhé mrazy poptávku po elektrické energii ještě zvyšovaly.

Během chladného počasí na začátku března, se dostalo nadměrné množství mořských řas do chladícího systému elektrárny Torness patřící energetické společnosti EDF Energy, čímž způsobily uzavření jednoho z reaktorů. Společnost EDF Energy odpojení elektrárny komentovala slovy, že musela podniknuta opatření kvůli „riziku průniku z moře.“ Po několika dnech omezené produkce, byl postupně provoz jaderné elektrárny spuštěn na plný výkon.

Jaderné elektrárny vystavěné na mořském pobřeží mají jiný typ chladícího systému než mají jaderné elektrárny v Česku. Namísto typických chladících věží, které známe u našich elektráren v Temelíně a Dukovanech, jsou skotské jaderné elektrárny chlazeny mořskou vodou, kterou nasávají přímo z moře. Společně s mořskou vodou se pak do chladícího systému elektrárny mohou dostat další nežádoucí věci nebo organismy plovoucí v moři.

Mluvčí energetické společnosti EDF prohlásil: „Víme, že v některých ročních obdobích může za specifických povětrnostních podmínek v této části zátoky Forth dojít ke zvýšení objemu mořských řas, které mohou vniknout do chladícího systému elektrárny. Naši zaměstnanci jsou na tyto situace připraveni a elektrárnu v případě potřeby odpojí od sítě.“

Ovšem není to zdaleka poprvé, kdy byla elektrárny Torness zasažena invazí z moře. V roce 2011 donutily masy mořských medúz vedení jaderné elektrárny, aby odstavilo oba reaktory. V roce 2013 zase chladící systém ucpaly mořské řasy hned dvakrát.

Podobné události pak nabourávají představu jaderných elektráren jako stabilních zdrojů produkce elektřiny. Nestabilita v produkci je v Česku tradičně připisována obnovitelným zdrojům energie. Výkyvy v produkci solární a fotovoltaické energie jsou dle jejich kritiků jednou z největších překážek v jejich rozvoji. Popisované události na jaderných elektrárnách ukazují, že se problém výkyvu v produkci netýká zdaleka jen obnovitelných zdrojů energie. Nestabilita v produkci jaderných elektráren měla významný vliv na ceny britské elektřiny.

Během chladné části roku poskytuje britský jaderný sektor okolo jedné pětiny celkových dodávek elektrické energie. Torness spolu s další jadernou elektrárnou Hunterston, která se nachází na západním pobřeží, poskytují za běžného provozu zhruba jednu třetinu skotské elektřiny. Výpadek v tomto ročním období může být pro zákazníky kritický. Paradoxně pak pro společnost EDF Energy, spolu s dalšími výrobci, měla událost v několika nadcházejících dnech po odpojení Torness vliv na zvýšení jejich zisku. Snížená výroba v jaderném sektoru způsobila řetězový efekt na zvýšení cen elektrické energie a na extrémně velkou poptávku po náhradním vytápění plynem.

Ceny elektřiny, které jsou normálně okolo 45 liber za jednu megawatt hodinu, dosáhly krátkodobě vrcholu až na 990 liber za jednu megawatt hodinu. Ještě další den po výpadku se cena elektřiny udržela na 109 liber za jednu megawatt hodinu. Analytická společnost ICIS, která trh s energiemi sleduje, tvrdí, že se ceny během několika dnů pohybovaly na dvojnásobku průměru za celý rok 2017.

Dalším důsledkem výpadku v produkci bylo využití výrobního potenciálu mizící flotily uhelných elektráren. Uhelné elektrárny díky události krátkodobě poskytovaly zhruba jednu čtvrtinu britské elektřiny. Přitom poslední skotská uhelná elektrárny byla před několika lety uzavřena a poslední uhelná elektrárna ve zbytku Velké Británie by měla být uzavřena v roce 2025.

Životnost jaderné elektrárny Torness, která byla spuštěna v roce 1988, byla původně projektována do roku 2023, ale před dvěma lety společnost EDF Energy oznámila, že kvůli zabezpečení dodávek elektrické energie bude prodloužena až do roku 2030. Některé ze zbývajících osmi britských jaderných elektráren mají naopak zkrácenou životnost a budou uzavřeny ve 20. letech tohoto století.

Zdroje:

Skotové museli kvůli medúzám vypnout jadernou centrálu

EDF extends life of four nuclear reactors

Seaweed shuts down Scottish nuclear reactor

In a laver: seaweed shuts nuclear reactor again in bad weatherKomentáře