Na místě Černobylské jaderné nehody je vybudována solární elektrárna   


30.03.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Na místě Černobylské jaderné nehody na Ukrajině byla spuštěna solární elektrárna. Zařízení na výrobu elektrické energie ze slunce v hodnotě jednoho milionu eur bylo postaveno jen sto metrů od zničeného reaktoru, který v osmdesátých letech vychrlil na Evropu radioaktivní mrak.

Solární elektrárna je schopná napájet menší město a byla postavena v epicentru nejhorší jaderné nehody v historii. Elektrárna má výkon jeden megawatt a je složena ze 3800 fotovoltaických panelů, které pokrývají plochu dvou fotbalových hřišť. Vše se pak nachází jen sto metrů od obřího ocelového sarkofágu, který byl umístěn přes zničený černobylský reaktor před dvěma lety, aby zabránil šíření radioaktivity.

V sobotu 26. dubna 1986 se čtvrtý reaktor elektrárny v Černobylu proměnil v jadernou výheň. Ničivý výbuch reaktoru vypustil radioaktivní mrak na velkou část Evropy a zanechal obří pás země na Ukrajině a v Bělorusku neobyvatelný. Roztavení jaderného reaktoru přímo zabilo 31 lidí, ale dle odborníků zapříčinilo smrt tisíců dalších. Z oblasti o velikosti dvou a půl tisíc čtverečných kilometrů bylo evakuováno okolo 115 000 lidí. Město Pripjať, kde většina pracovníků elektrárny bydlela, bylo proměněno na město duchů s ruinami velkých sídlišť. Město se stalo ukázkou procesu, jak si příroda bere zpátky budovy a silnice. Uzavřená plocha, do které se smí vstoupit jen s povolením, se svou velikostí vyrovná Lucembursku. Na to, že by se na toto místo mohla vrátit výroba elektřiny, by si ještě před pár lety asi nikdo nevsadil.

Projekt šlo realizovat především díky tomu, že místo největší jaderné katastrofy kryje od roku 2016 nový sarkofág – ten snížil radiaci. Ukrajinské úřady od té doby vymýšlely, jak oblast země okolo místa nehody využít. Panely solární elektrárny byly upevněny na betonové bloky namísto na povrch půdy, protože vrtání a kopání do země, která je stále kontaminována, je přísně zakázáno.

Za projektem stojí společnost Solar Chernobyl, ve které spolupracují ukrajinský podnikatel Jevgen Varjagin s hamburskou společností Enerparc. „Chtěli jsme tu zničenou zemi nějak využít, když už to nelze nijak jinak,“ vysvětlil Varjagin. Ukrajinsko-německá společnost již provozuje 4,2megawattovou elektrárnu na hranicích s Běloruskem, kde se radioaktivní zóna nachází také. Solární společnosti mají v oblasti velké cíle. Do roku 2019 by chtěly v Černobylu rozběhnout zdroje s celkovým výkonem 100 MW. To odpovídá zhruba desetině výkonu zničeného jaderného bloku.

Výroba elektrické energie ze slunce má navíc v Černobylu další výhodu. Na rozdíl od jiných instalací mají od sovětských dob připravené dráty do Kyjeva a zbytku Ukrajiny. Stačí se k nim připojit. Místo je napojeno na elektrickou přenosovou soustavu právě díky své neslavné jaderné elektrárně.

Nová elektrárna je jedním ze šedesáti návrhů navržených ukrajinským úřadům od té doby, kdy vláda umožnila využívat pozemky okolo Černobylu pro solární projekty. Kyjev se orientací na obnovitelné zdroje energie snaží snížit závislost na ruském plynu a dodávkách uhlí z východu země. Podle představ ukrajinské vlády by ze slunce mělo pocházet dvakrát tolik energie než dnes. Ukrajina dnes pro solární firmy představuje řadu výhodných příležitostí. Vláda se díky snaze ozelenit produkci elektrické energie rozhodla výrobce podpořit a do roku 2020 jim nabízí za vyrobenou kilowatthodinu energie trojnásobek toho, co platí dodavatelům ze špinavých zdrojů.

Srovnání nákladů pro výstavby solárních a jaderných zdrojů, pro ty jaderné rozhodně nevycházejí příznivě. Ukrajina diskutuje o výstavbě solárních elektráren v hodnotě 28 miliard korun na místě opuštěného Černobylského reaktoru. Mezitím náklady na výstavbu jaderných elektráren závratně rostou. Například u plánované britské elektrárny Hinkley Point C stouply za posledních několik let o dalších 1,5 miliard liber (43,5 miliardy korun) na celkových 20 miliard liber (580 miliard korun) a nepochybně v budoucnu ještě porostou. Podobně stavba nových dvou bloků elektrárny Temelín by podle dnešních odhadů stála minimálně 300 miliard korun a jen s obtížemi by mohla konkurovat solárním zdrojům.

Zdroje:

A Visit to Chernobyl as It Transforms Into a Solar Farm

Chernobyl is Slated to Become a $1.2 Million Solar Farm

Solar power plant to open at site of Chernobyl nuclear disaster

Černobyl II. Na místě jaderné katastrofy vyroste solární elektrárnaKomentáře