Nová aplikace pomáhá spotřebitelům vyhnout se palmovému oleji   


17.01.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Byla spuštěna nová mobilní aplikaci, která po vyfotografování čárového kódu obratem zjistí, zda výrobek obsahuje nechvalně proslulý palmový olej. Palmový olej má stále víc odpůrců. Z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas vyplývá, že potraviny s obsahem palmového oleje si nekupuje až třetina Čechů, především ženy a vysokoškoláci. Lidé si totiž více uvědomují ekologické dopady výroby palmového tuku i jeho zdravotní rizika.

Aplikace pro odhalení palmového oleje ve výrobcích se jmenuje Palm oil Scanner. Spotřebitelé díky této užitečné novince nemusejí luštit titěrným písmem uvedené složení výrobku, ale během několika vteřin tuto informaci zjistí díky mobilnímu telefonu. V případě výrobků s palmovým olejem umí mobilní aplikace navrhnout i možné „bezpalmové“ alternativy.

Vývoj aplikace sponzorsky zainvestovala nevládní organizace Laudiato si. Aplikace je kompatibilní jak s operačním systémem Android, tak i iOS. Aplikaci je možné stáhnout do telefonů buď v Google Play, nebo v Apple Store po vyhledání výrazu „Palm Oil Scanner“. Stažení a používání není a nebude nijak zpoplatněno.

Jedná se o další nástroj, s jehož využitím mohou spotřebitelé odmítnout svůj podíl na ničení pralesů a zároveň pomoci i svému zdraví. Podle aktivistů z Koalice proti palmovému oleji to bude další významný hřeb do rakve špinavému palmovému oleji. Díky spotřebitelskému tlaku se podařilo nahradit palmový olej v mnoha potravinách, což je velmi důležité. Potravinářský průmysl totiž spotřebovává zhruba polovinu z celkového množství palmového oleje dovezeného do Evropské unie.

Důležitým úspěchem celé protipalmové kampaně je i vzrůstající celounijní snaha o omezení palmového oleje v palivech pro motorová vozidla nebo v krmivech pro zvířata. Byli to ostatně právě čeští europoslanci, kterým se i s využitím spotřebitelského tlaku podařilo prosadit, že od roku 2020 již nebude dotováno přimíchávání palmového oleje do paliv.

Aplikace je zatím určena pouze pro Českou republiku, už teď však probíhá její úprava pro Slovensko. Slovenští kolegové chtějí svou „národní aplikaci“ spustit co nejdříve, aktuálně jim už chybí pouze doplnit databázi výrobků.

Právě systematický a vytrvalý mezinárodní spotřebitelský tlak na výrobce i politiky je podle názoru uznávaného tropického zoologa Stanislava Lhoty nejrychlejší cestou, jak zastavit jednu z nejhorších ekologických katastrof dnešního světa. „S děsivými dopady průmyslové produkce palmového oleje na přírodu se setkáváme zejména v jihovýchodní Asii, ale bohužel čím dál častěji také v Africe nebo Jižní Americe. Mám radost, že výsledky celosvětové kampaně se konečně začaly projevovat, a to i přímo v Indonésii, kde dlouhodobě působím,“ říká Stanislav Lhota.

Další aktivita proti palmovému oleji je připravována na začátek února. Na prvního února totiž čeští ochránci tropických pralesů vyhlásili Den bez palmového oleje. Loňský pokus o vyhlášení českého Dne bez palmového oleje se totiž nečekaně rychle přesunul do řady jiných zemí a zapojilo se do něj několik set tisíc lidí a organizací. Letos jsou už přípravy na daleko lepší úrovni a díky sociálním sítím by Den bez palmového oleje mohl mít ještě větší dopad.Komentáře