Populace horské gorily vzrostla nad tisíc jedinců   


02.06.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Jedná se o jedno z nejznámějších zvířat na světě a současně také o jedno z nejvíce ohrožených. Nejnovější sčítání ukázalo, že přežívající populace horské gorily vzrostla na více než 1000 jedinců. Růst počtu horských goril je úspěch intenzivní ochranářské práce ve velmi problematickém regionu.

Od roku 2010 narostla populace tohoto vzácného savce o 25 %. Tento významný úspěch přímo v centrální části horského masivu Virunga se odehrál v regionu rozpolceném ozbrojeným konfliktem. V jeho důsledku bylo letos v dubnu zabito šest strážců parku. O této smutné zprávě jsem na Memze informovali.

Slavný přírodovědec a popularizátor ochrany přírody David Attenborough, jehož setkání s těmito lidoopy v roce 1979 zůstává slavným televizním momentem, prohlásil: "Když jsem poprvé navštívil horské gorily, situace byla zoufalá: počet těchto významných zvířat byl strašlivě malý. Je proto neuvěřitelně krásné vidět, jak se snahy mnoha různých skupin - místní komunity, vlády, nevládní organizace - vyplatily."

Ale Attenbotough, zástupce britského Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund), varoval: "Ohrožení horských goril samozřejmě nezmizelo úplně, dnešní výzvou je zajistit to, aby tyto úspěchy zůstaly udržitelné i v budoucnosti."

Nový průzkum provedlo dvanáct týmů na ploše pokrývající více než 2000 kilometrů čtverečných náročného a zalesněného terénu na hranicích Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Rwandy. Skupiny vyhledávaly pobytové znaky zvířat jako jsou hnízda pro rozmnožování nebo trus a chlupy pro genetické analýzy.

Průzkum ukázal, že populace ve Virunga stoupla na 604 jedinců v celkem 41 sociálních skupinách, přičemž ještě v roce 2010 bylo spočteno jen 480 jedinců. Jediným dalším místem, kde přežívají horské gorily je národní park Bwindi v Ugandě, kde žije podle posledního sčítání v roce 2012 více než 400 zvířat.

Nárůst populace horských goril následoval po zavedení stráže parku, veterinární péče, projektů na podporu místních komunit a regulaci turismu. Přesto průzkum zjistil také to, že přímé ohrožení z důvodu nalíčených drátěných nebo lanových ok nadále přetrvává. Jsou zde umisťovány lidmi, kteří chytají antilopy jako zdroj potravy, ale přitom nechtějí přímo zabít nebo ohrozit gorily.

Průzkumné týmy zneškodnily více než 380 nastražených ok a objevily jedno, ve kterém byla chycena jedna mrtvá horská gorila. Další nová rizika ovšem hrozí v budoucnu. Podle Světového fondu na ochranu přírody budou zahrnovat klimatickou změnu a ničení přirozeného prostředí z důvodu rozvoje a výstavby v regionu.

Alison Mollonová z nevládní skupiny Fauna & Flora International řekla, že horská gorila byla v 70. letech minulého století velmi blízko vyhubení, ale také dnes nadále "potřebujeme zůstat extrémně ostražití, zejména kvůli hrozbám způsobených lidmi přenosnými chorobami, které jsou relativně neškodné pro nás, ale potenciálně fatální pro ostatní primáty."

V dubnu letošního roku bylo pět strážců parku a jejich řidič zabiti ze zálohy v národním parku Virunga v Demokratické republice Kongo. Tato ztráta byla nejhorší v historii národního parku, kde za posledních dvacet let zemřelo při ochraně divoké přírody již více než 170 strážců parku.

V dubnu další významný průzkum odhalil skutečnost, že žije mnohem více západních nížinných goril, než se dříve myslelo. Takže jejich dřívější odhad početnosti se zdvojnásobil. Západní nížinná gorila je jedním ze dvou poddruhů nížinné gorily. Populace západních nížinných goril, které představují 99 % všech jedinců žijících druhů a poddruhů goril, je nově odhadováno na zhruba 360 000 jedinců.

Zdroje:

Gorillas are far more numerous than previously thought, survey reveals

Mountain gorilla population rises above 1,000

Mountain gorilla numbers rise by 10%

Six Virunga park rangers killed in DRC wildlife sanctuaryKomentáře