President Jižní Koreje slíbil uzavření všech jaderných elektráren v zemi   


24.11.2017    Vytvořil: Administrátor

President Jižní Koreje Moon Jae-in slíbil ukončení závislosti této země na jaderné energetice, přičemž varoval před „nepředstavitelnými důsledky“ havárie podobné té ve Fukušimě. Moon Jae-in je levicový liberál, který vyhrál volby po březnovém zatčení a svržení bývalé presidentky Park Geun-hye. Tvrdí, že vzroste význam obnovitelných zdrojů energie a povede Jižní Koreu k „bezjaderné éře“.

Během svého vystoupení se zmínil o uzavření nejstarší jaderné elektrárny v zemi Kori-1. O odstavení Kori-1, po čtyřiceti letech provozu, bylo rozhodnuto ještě před nástupem prezidenta Moona Jae-ina. Provoz reaktoru čelil v posledních letech protestům veřejnosti, především z blízkého města Busan. Náklady na likvidaci elektrárny, která má být zahájena v roce 2022, se odhadují na 559 milionů dolarů.

Moon Jae-in při příležitosti uzavření elektrárny řekl: „Doposud se energetická politika Jižní Koreji držela levných cen a efektivity. Nízké výrobní ceny byly prioritou, zatímco životy a bezpečnost veřejnosti hrály druhou roli. Ale nyní je čas na změnu. Skoncujeme s naší energetikou zaměřenou na jádro a pohneme se kupředu k bezjaderné éře. Kompletně smeteme všechny plány na výstavbu nových jaderných reaktorů, které jsou nyní na jednacím stole.“ Přitom předchozí administrativa plánovala do roku 2030 spustit provoz šesti nových reaktorů o celkovém výkonu 8.8 GW. Moon Jae-in dodal, že neprodlouží provoz stárnoucích reaktorů, přičemž mnoho z nich ukončí svou životnost v letech 2020 až 2030.

Odstavení Jižní Koreje od jaderné energetiky může přesto trvat desetiletí a lze očekávat odpor konstrukčních společností, které za vlády pro-jaderně nalezených předchůdců presidenta Moona zvýšily export technologií. Jižní Korea byla dle Světové jaderné společnosti (World Nuclear Association) za minulý rok pátým největším výrobcem jaderné energie na světě s celkem 25 reaktory, které vyprodukovaly zhruba třetinu jejich elektrické energie. Bývalý president Lee Myung-buk viděl jádro jako důležitý zdroj čisté energie a bývalá presidentka Park Geun-hye chtěla zvýšit počet reaktorů na 36 do roku 2029.

Moon Jae-in uznává roli jaderné energie pro rychlý ekonomický rozvoj Jižní Koreje, ale dodává, že nehoda v japonské Fukušimě, která způsobila evakuaci desítek tisíc lidí, ho přesvědčila, že jeho země musí hledat nové zdroje energie. President Moon prohlásil: „Ekonomický stav se změnil a náš pohled na význam životního prostředí se také změnil. Tvrzení, že bezpečnost a životy lidí jsou důležitější než cokoliv dalšího, se stalo jasným společenským konsenzem.“

Protijaderní aktivisté dlouhou dobu varovali před potenciálními katastrofálními následky z roztavení reaktoru některé jaderné elektrárny v Jižní Koreji, kde se mnoho reaktorů nachází ve velmi hustě osídlených oblastech. Veřejná podpora jaderné energetiky výrazně oslabila po nehodě ve Fukušimě v roce 2011 a po korupčním skandálu okolo zfalšovaných bezpečnostních kritériích na části reaktorů v roce 2013.

„Fukušimská jaderná nehoda jasně prokázala, že reaktory nejsou bezpečné, ekonomické ani příznivé pro životní prostředí, Jižní Korea není bez rizika zemětřesení a jaderná nehoda způsobená zemětřesením může mít devastující dopad,“ prohlásil president Moon. Dále plánuje uzavření deseti stárnoucích uhelných elektráren ještě před koncem svého období v roce 2022 a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na energetickém mixu na 20 % do roku 2030.

Zdroje

New South Korean president vows to end use of nuclear power

South Korea’s nuclear phase-out to boost gas demand

South Korea’s nuclear U-turn draws praise and dartsKomentáře