Prohlásí mořskou lagunu za právnickou osobou?   


30.11.2020    Vytvořil: Memza Redaktor

Mar Menor - jedna z největších mořských lagun v Evropě - vypadá na první pohled idylicky. Plameňáci, kormoráni a volavky se v okolí snáší na vodní hladinu okolo sopečných ostrovů u pobřeží. Ty jsou od Středozemního moře odděleny 22 kilometrů dlouhým písečným náspem. Realita unikátního vodního ekosystému je ovšem smutná. Samospráva provincie Murcia na jihovýchodě Španělska ji ve svých dokumentech označuje za "závažnou ekologickou nerovnováhu". Ekologičtí aktivisté pak neváhají používat pojem "ekocida", který vyjadřuje zločin proti ekosystému a druhům rostlin a živočichů, kteří v něm žijí.

V roce 2016 se kvůli masivní eutrofizaci - růst drobných řas způsobený zvýšeným vypouštěním živin ze zemědělství - zbarvila voda na zelenou a zahubila 85 % porostů mořské trávy rostoucí na dně laguny, která je zde domovem mořského koníka. Na břeh byly vyplaveny tisíce mrtvých ryb, které nebyly schopny kvůli nedostatku kyslíku ve vodě dýchat. To vše bylo způsobeno nadměrným rozvojem řas a změnami slanosti vody. Mělo to silný dopad také na komunity žijící v okolí laguny. Laguna začala zapáchat. Ceny domů klesly. Snížil se počet turistů a propadla se místní ekonomika.

Ekologičtí experti za hlavního viníka označili neudržitelný způsob zemědělství, kterým se produkuje zelenina exportovaná do mnoha evropských zemí, jako jsou Velká Británie, Německo a Francie. Problémem jsou především dusičnany z intenzivního hnojení plodin, dále přispívá také špatná kanalizace ve městech kolem laguny, které se od 60. let neustále rozrůstají.

"Se současným modelem rozvoje jsme prolomili ekologickou rovnováhu," říká Teresa Vicente Giménez, profesorka filozofie práva na Univerzitě v Murcii, která se postavila za myšlenku přiznat laguně Mar Menor práva právnických osob. Ambiciózní návrh by vytvořil nový model spravedlnosti a uznal by právo laguny existovat jako ekosystém s vlastními subjektivními právy. Tím by dosáhl vyšší úrovně ochrany ze strany vlády a obyvatel. Pokud by byl návrh schválen, lagunu by zastupovaly tři skupiny: zákonní zástupci, monitorovací výbor „ochránců“ a vědecký poradní výbor. Každý občan nebo právnická osoba by pak mohl jménem laguny Mar Menor podat žalobu.

Tento model není úplně nový. Některé státy včetně Nového Zélandu, Ekvádoru a Indie jsou domovem vodních ploch nebo přírodních ekosystémů, kterým byla také udělena specifická zákonná privilegia. V Kolumbii uznal ústavní soud v roce 2016 řeku Atrato jako právní subjekt. Jeho zákonným zástupcem se stalo ministerstvo životního prostředí a udržitelného rozvoje a byla ustanovena komise "ochránců", která se o řeku stará.

Nejpodobnější případ s lagunou Mar Menor je případ Erijského jezera, jednoho z Velkých jezer, které se rozkládá na hranici mezi Spojenými státy a Kanadou. Podobně jako mořská laguna Mar Menor bylo také Erijské jezero znečištěno hnojivy ze zemědělství. Po referendu občanů v americkém městě Toledo v Ohiu byl jezeru v roce 2019 udělen status právnické osoby. Občané mohli alespoň na krátký čas podávat žaloby jménem jezera, aniž by byli závislí na vládě státu nebo správních úřadech, ale průlom měl jen velmi krátké trvání. Následující den zažalovala zemědělská společnost město a zákon o „právnické osobě“ zablokovala. Následně pak federální soud prohlásil zákon za protiústavní.

Profesorka Vicente Giménez se přesto inspirovala na anglické Univerzitě v Readingu, kde studovala pokusy o udělení práv přírodě v různých zemích. Její studenti navrhli vlastní studii o zákonných právech laguny Mar Menor. Nejvhodnějším začátkem, jak začít realizovat práva laguny, je lidová zákonodárná iniciativa, která občanům umožňuje přijít s vlastním návrhem zákona.

Vicente Giménez podporovaná nevládními organizacemi, které vedou kampaň za ochranu laguny Mar Menor, představila svou iniciativu letos v létě ve španělském parlamentu. Nyní se profesorka Vicente Giménez a další aktivisté připravují na téměř nemožné. Mají devět měsíců na shromáždění půl milionu podpisů, aby se o této iniciativě hlasovalo v parlamentu.

Zdroje

Can Spain fix its worst ecological crisis by making a lagoon a legal person?

El juez estima en 6,6 millones de metros cúbicos los presuntos vertidos de 49 empresas agrícolas al mar Menor

Iniciativa Legislativa Popular ante el Congreso para que se reconozca personalidad jurídica al Mar MenorKomentáře