První klimatická žaloba míří k Evropskému soudu pro lidská práva   


13.09.2020    Vytvořil: Memza Redaktor

Mladí aktivisté z Portugalska podali k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku první klimatickou žalobu. Ve své žalobě požadují, aby 33 žalovaných států provedlo výraznější snížení uhlíkových emisí, což má žalobce ochránit před budoucí fyzickou a duševní nepohodou.

Žaloba, která je financovaná z veřejné sbírky, je průlomová tím, že žalovaných států je celá skupina. Dále je výjimečná tím, že státy jsou žalovány jednak za své národní emise uvnitř států, tak za emise, které vznikají v důsledku spotřeby a aktivit jejich společností jinde ve světě, a to prostřednictvím obchodu, těžby fosilních paliv a outsourcingu.

Navrhovatelé - čtyři děti a mladí dospělý - chtějí, aby soud vydal závazné rozhodnutí proti celkem 33 státům. Vyhovění žalobě by mohlo zabránit diskriminaci vůči mladým lidem a současně by ochránilo jejich právo na život bez obav z katastrofických důsledků klimatické změny. Mezi žalované státy patří všichni členové Evropské unie, tudíž také Česká republika, dále pak Velká Británie, Norsko, Rusko, Turecko, Švýcarsko a Ukrajina.

Případ započal v roce 2017, kdy Portugalsko zaznamenalo nejteplejší červenec za posledních 90 let. Právě před třemi lety sužovaly Portugalsko ničivé lesní požáry, které zabily více než 120 lidí. Čtyři ze žalobců pocházejí z města Leirie ve středním Portugalsku, což byla jedna z nejvíce zasažených oblastí. Další dva žadatelé žijí v Lisabonu, který v roce 2018 překonal rekordní teplotou 44 °C.

Klimatičtí odborníci varují, že tyto trendy se v budoucnu ještě zhorší. Při současném trendu oteplení o zhruba 3 °C nad předindustriální úroveň vědci předpovídají, že v období 2071-2100 naroste v západní Evropě až třicetinásobně počet úmrtí v důsledku vln veder. Při nárůstu průměrné teploty o 4 °C, což je také potenciálně možný scénář, by vlny veder mohly přetrvávat déle než 30 dní v roce, což by čtyřikrát zvýšilo riziko lesních požárů.

Catarina Mota (20 let) uvedla, že vlády musí jednat na základě vědeckých varování, protože klimatická krize již mladé lidi psychologicky i fyzicky zasáhla. "Bojím se o budoucnost," řekla. "V poslední době je již nemožné cvičit venku." Pokud by to bylo jen několik dní, bylo by to v pořádku, ale vlny veder jsou extrémní a opakují se. Žiji s pocitem, že můj domov je každým rokem nehostinější. Hodně mě to děsí.“

Sofia Oliveira (15 let) uvedla, že její generace si je vědoma nebezpečí, která před nimi jsou: „Viděli jsme nesnesitelné vlny veder, které způsobují nedostatek vody a poškozují produkci potravin, a prudké požáry, které nás znepokojují a bojíme se cestovat skrze lesní porosty… Pokud již v roce 2020 vidíme tyto extrémy, jaká bude budoucnost?“ Uvedla, že Evropská unie se musí zavázat ke snížení emisí o minimálně 65 % do roku 2030 a zajistit ekologické zotavení z covidové krize investicemi do obnovitelných zdrojů a čistých technologií.

Mladé žalobce zastupují britští advokáti, kteří jsou odborníky na právo v oblasti životního prostředí a změny klimatu. Podporuje je londýnská a dublinská nevládní organizace Global Legal Action Network (Glan), která prostřednictvím crowdfundingu získala na jejich případ 27 000 liber (více než 790 tisíc Kč).

Od roku 1990 bylo celosvětově započato více než 1 300 soudních sporů týkajících se klimatu. Nejúspěšnější zatím byl případ v Nizozemsku, kde Nadace Urgenda donutila vládu, aby omezila uhelné elektrárny a přijala další opatření v hodnotě přibližně 3 miliard Eur (80 miliard Kč).

Gerry Liston, právník spolku Glan, uvedl, že nejnovější případ by mohl jít ještě dále, protože Štrasburk stanoví závazná stanoviska pro soudy evropských států. "Tento případ je jedinečný co do rozsahu. Je to zatím největší počet zemí, které kdy byly v případě změny klimatu postaveny před soud. Pokud vyhrajeme, bude to mít velmi významný účinek po celé Evropě.“

Soud se v tomto případu bude zabývá otázkou lidských práv, jejichž dodržování bylo v Evropě zavedeno. Přičemž v loňském roce upozornila OSN, že právě lidská práva nemusí v budoucnu přežít otřesy způsobené klimatickou změna. Soud bude muset nejprve posoudit, zda je případ přípustný, a pokud ano, rozhodnout ve věci samé. To může trvat měsíce nebo roky.

Zdroje

Portuguese children sue 33 countries over climate change at European court

Portuguese youth activists sue 33 countries over climate change

Portuguese children sue 33 countries over climate ‘failures’Komentáře