První větrná farma poháněná větroni bude postavena ve Velké Británii   


21.11.2017    Vytvořil: Administrátor

Vědci staví první větrnou farmu poháněnou létajícími větroni na světě. Britská farma by dokázala vyprodukovat dostatek elektrické energie pro 5500 domácností. Farma bude složená ze dvaceti větroňů produkujících elektrickou energii, přičemž budou létat ve výšce více než 300 metrů nad zemí.

Větroně budou létat v párech ve smyčce rychlostí více než 160 kilometrů za hodinu. Jejich pohyb bude tahat za lano navinuté okolo rotujícího bubnu ukotveného na zemi. K bubnu bude nakonec připojen samotný generátor na výrobu elektřiny. Větroně se střídají ve vzletu a návratu zpět, což zajišťuje, že dodávka energie je konstantní.

Skotská společnost Kite Power System již úspěšně otestovala verzi zařízení o kapacitě výroby 40 kilowattů. Kite Power System dále plánuje do roku 2020 postavit zařízení o výkonu 500 kilowattů na stejném místě asi o 600 metrů dále.

„Farma větroňů by měla být postavena ve Skotsku a měly by vyrobit dostatek energie pro 5500 domácností,“ tvrdí David Ainsworth, který je vývojovým ředitelem Kite Power System. Podle něj jsou větroně mnohem levnější na výrobu než větrné turbíny vyžadující velké množství oceli a jsou jednodušší na přepravu a údržbu.

Vizuální dopad nového typu větrných elektráren by byl také méně rušivý, protože by k nim nebyly postaveny žádné věže a větroně by létaly 300 metrů nad zemí, což je dvakrát výše než jsou typické větrné turbíny. David Ainsworth řekl, že větroně mohou být instalovány na pilířích odstavených klasických větrných turbín. Ve dvacátých let tohoto století dosáhnou stovky současných větrných turbín konce své životnosti a budou nejspíše odstaveny, což je skvělá příležitost pro tento nový typ větrných elektráren.

Zdroje:

First wind farm powered by giant kites to be built in UK

Higher, cheaper, sleeker: wind turbines of the future – in pictures

Forget wind turbines: Giant KITES flying 300 metres in the air will power more than 5,000 British homes by 2020 in a world firstKomentáře