Šest strážců přírody bylo zabito v národním parku v Demokratické republice Kongo   


08.05.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Pět strážců parku a jejich řidič byli vlákáni do pasti a zabiti v národním parku Virunga v Demokratické republice Kongo. Jedná se o poslední útok proti ochraně přírody v místě unikátního útočiště horských goril.

Šest ochránců přírody bylo zraněno při útoku, který se odehrál v centrální části velké rezervace, která je světoznámá díky své populaci vzácných horských goril.

Ztráty na životech jsou největší v historii tohoto národního parku, kde za posledních dvacet let zemřelo při ochraně zvířat více než 170 strážců parku.

Tento rostoucí seznam vynesl parku reputaci jednoho z nejnebezpečnějších ochranářských projektů na světě. Například minulý srpen bylo zabito pět strážců parku místní ozbrojenou milicí, která napadla jejich stanoviště v severní části parku u jezera Edward.

Národní park Virunga vyjádřil svůj "hluboký smutek" v prohlášení, které po útoku následovalo. "Jsme nesmírně zarmouceni ztrátou našich kolegů. Virunga ztratila několik neobvykle statečných strážců parku, kteří byli hluboce oddaní práci ve službách našich komunit. Nelze nadále akceptovat, aby strážci parku Virunga platili nejvyšší cenu při ochraně našeho společného dědictví," řekl vrchní strážce parku Emmanuel de Merode.

Národní park Virunga se nachází v nestabilní provincii Severní Kivu. Pokrývá plochu o velikosti desetiny rozlohy České republiky (7800 čtverečných kilometrů).

Virunga, která čelí řadě různých hrozeb, je domovem celosvětově největší populace kriticky ohrožené horské gorily a stovek dalších vzácných druhů.

Nachází se zde ozbrojené skupiny rebelů, místní loupežníci, milice "Mai Mai" a pašeráci vzácných druhů živočichů. Je zde také velmi lukrativní průmysl s dřevěným uhlím, pro které jsou stromy z parku potenciálním surovým materiálem. Zástupci parku jsou přesvědčeni, že tento poslední útok má na svědomí milice Mai Mai.

V nedávných měsících se Demokratická republika Kongo vydala zpět směrem, který připomíná hrozivé násilí občanské války v letech 1997 až 2003, která vedla k pěti milionům obětem na lidských životech a významným škodám v národních parcích, které jsou v Africe těmi nejstaršími. Pozorovatelé doufají, že katastrofě se předejde, ale tvrdí, že se země nachází "na hraně útesu."

Strážci parku jsou nabíráni z vesnic, které park obklopují. Většina je ženatých a má děti. Všichni, kteří zemřeli byli ve věku mezi 22 a 30 let.

Národní park Virunga, který byl založen v roce 1925 belgickými koloniálními úřady, se po nabytí nezávislosti země v 60. letech potácel v rozkladu, ale poté kdy v roce 1965 vstoupil do úřadu prezident Mobutu Sese Seko, začal park opět vzkvétat.

Během občanské války, která následovala po pádu prezidenta Mobutua vládnoucího zemi 31 let až do roku 1997, nebyl park v dobrém stavu a utrpěl značné ztráty. Populace horských goril v národním parku Virunga klesl na pouhých 300 kusů.

V roce 2007 vzniklo partnerství mezi Konžskou ochranou přírody (Congolese wildlife services) a charitami soukromých dárců, Evropskou Unií a nadací Howarda G Buffetta. Začal se angažovat také belgický aristokrat De Merode, který nechal v parku implementovat rozsáhlé reformy.

Správci parku dnes dostávají plat v přepočtu okolo 5300 Kč, což je na místní poměry značná suma. Dále vznikly rozvojové iniciativy se zaměřením na ekonomický rozvoj místních komunit. Ty zahrnují mikroúvěry nebo projekty vodních elektráren.

Populace horské gorily je dnes stabilní okolo jednoho tisíce kusů, přičemž roste také počet dalších zvířat, jako jsou sloni.

Zdroje:

Virunga National Park: DR Congo rangers killed

Six park rangers killed in DRC's Virunga wildlife sanctuary

Six Virunga park rangers killed in DRC wildlife sanctuaryKomentáře