Španělsko se jasně vydalo na cestu ven z jádra   


05.04.2019    Vytvořil: Memza Redaktor

Španělsko má v úmyslu uzavřít všech pět jaderných elektráren s celkem sedmi reaktory do roku 2035 jako součást plánu přejít do roku 2050 na výrobu elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů  energie.

Španělská ministryně energetiky Teresa Ribera oznámila tento krok v polovině března. Přestavba španělského energetického systému, který již v roce 2018 vyrobil 40 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, by měla dle vlády v letech 2021 až 2030 vyžadovat investice ve výši 235 miliard eur.

Navíc podle návrhu zákona připraveného v loňském roce má vláda v úmyslu zakázat od roku 2040 prodej benzínových, naftových a hybridních automobilů a podporovat instalaci obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné elektrárny a solární elektrárny, o kapacitě nejméně 3000 megawattů ročně.

Španělské jaderné elektrárny jsou provozovány celkem čtyřmi energetickým společnostmi: Iberdrola, italská Endesa, Naturgy a portugalská EDP. Do španělské rozvodné sítě začaly dodávat proud postupně v letech 1969 až 1988. 

V roce 1983 bylo nejprve ve Španělsku uzákoněno moratorium na výstavbu nových jaderných elektráren. Tři jaderné elektrárny Valdecaballeros, Lemóniz a Regodola tak zůstaly nedokončené. Po určitou dobu měla země politiku postupného rušení jaderné energie ve prospěch obnovitelných zdrojů energie. To skončilo v roce 1997, ale přesto žádná veřejná instituce ani soukromá společnost neměla od té doby zájem na realizaci nových jaderných elektráren. 

Nejstarší reaktor v jaderné elektrárně José Cabrera ukončil provoz na konci roku 2006. V prosinci 2012 byla také odstavena jaderná elektrárna Garoña. Dvě jaderné elektrárny tak již byly v minulosti odstaveny. V roce 2011 došlo k obratu a vláda zrušila čtyřicetiletý limit pro provoz všech reaktorů a umožnila provozovatelům žádat o prodloužení licencí v desetiletých cyklech.

Dnes je zde v provozu celkem pět jaderných elektráren o sedmi reaktorech. Po dvou reaktorech je v elektrárnách Almaraz (1011 MW a 1006 MW) a  Ascó (933 MW a 943 MW) a po jednom v elektrárnách Cofrentes (1102 MW), Trillo (1003 MW) a Vandellós (1086 MW). Jaderná energie se dnes na energetickém mixu pevninského Španělska podílí o něco více než 20 %.

Současný vládní návrh představuje obrat, který stanový jasný datum a urychlí ukončení výroby elektřiny z jádra na celém Iberském poloostrově. Nejdříve by měla být odstavena jaderná elektrárna Almaraz na západě Španělska, jejíž reaktory byly zprovozněny v letech 1981 a 1983. První z nich by měl skončit provoz v roce 2027 a druhý pak přijde na řadu o rok později v roce 2028. Zbývající čtyři elektrárny pak budou následovat v dalších sedmi letech.

Španělsko se tak řadí mezi další evropské země jako Německo, Belgie a Švýcarsko, které plánují ukončení jaderné energetiky. V roce 2035 se tak bude Španělsko další zemí, kde nejsou v provozu žádné jaderné elektrárny. Mezi ně dnes patří například Austrálie, Rakousko, Dánsko, Řecko, Irsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Malajsie, Malta, Norsko, Nový Zéland nebo Portugalsko.

Zdroje

Spain plans to close all nuclear plants by 2035

Power firms agree on route to close Spain's oldest nuclear plant

Power firms at odds over how to shut down Spain's oldest nuclear plantKomentáře