Turisté jsou zodpovědní za plastový odpad ve Středozemním moři   


10.06.2018    Vytvořil: Memza Redaktor

Turisté během dovolených jsou původci 40 % plastu obsaženého ve Středozemním moři. K tomuto závěru došla nová studie. Autoři studie lidem jedoucím na dovolenou k moři doporučují, aby snížili množství používaného plastu. Rady turistům obsahují také žádosti, ať odmítají plastová brčka a ať nenakupují nafukovací vodní hračky, které jsou také součástí mořského plastu.

Podle zprávy Světového fondu na ochrnu přírody (World Wildlife Fund) téměř veškerý odpad vytvořený přílivem turistů v letních měsících v zemích, jako jsou Itálie, Francie a Turecko, je plastové smetí. Pouhých několik týdnů letních dovolených významně přispívá k plastovému znečištění oceánů, kde se dle odhadů dnes nachází 150 milionů tun plastů.

Světový fond na ochranu přírody ve své zprávě tvrdí, že většina plastového odpadu znečišťujícího Středozemní moře pochází z Turecka a Španělska, následované Itálií, Egyptem a Francií. Jsou to země, do kterých každoročně v létě míří desítky milionů turistů včetně stovek tisíc Čechů.

Tanya Steeleová ze Světového fondu na ochranu přírody tvrdí, že turisté za sebou po dovolených nechávají toxický odkaz v podobě plastového odpadu. "Ptáci, ryby a želvy Středozemního moře se dusí plastem. Plast končí v rybách a mořských potravinách, které na dovolené konzumujeme," řekla Steeleová

Tanya Steeleová na turisty apeluje, aby pili kohoutkovou vodu, pokud je zde pitná voda, odmítali plastová brčka a vynechali objednávky nafukovacích vodních hraček. "Všichni můžeme mýt součástí řešení a nepodílet se na tomto problému. Žádáme lidi, aby přemýšleli o tom, jak mohou snížit množství jednorázového plastu, který používají a vyhazují během dovolené," řekla Steeleová.

V Evropě představuje plast 95 % odpadu, který se v mořích nachází a dle Světového fondu na ochranu přírody představuje významnou hrozbu pro podmořský život. Po Číně je Evropa druhým největším producentem plastu na světě, který ročně vyprodukuje 27 milionů tun plastového odpadu. Podle zprávy se z kontinentu každoročně do moře dostane 500 000 tun makroplastů a 130 000 tun mikroplastů.

Zpoždění a mezery v odpadovém hospodářství ve většině středomořských zemích znamenají, že jen třetina ze 60 milionů tun vyprodukovaného plastu je zrecyklována. Polovina plastového odpadu v Itálii, Francii a Španělsku končí stále na skládkách.

Středozemní moře je domovem téměř 25 000 rostlinných a živočišných druhů - z nichž 60 % je v tomto regionu jedinečných. Přestože Středozemní moře zaujímá jen 1 % světové vody, nachází se v něm celých 7 % všech mikroplastů. Částečky plastů byly objeveny například v ústřicích a slávkách, zatímco ve velkých rybách byly nalezeny obaly od brambůrek nebo cigaretové nedopalky, tvrdí Světový fond na ochranu přírody.

Plastový odpad zůstává v životním prostředí stovky let. Každý plastový kelímek zanechaný turisty na pláži se rozkládá v průměru 50 let, každému plastovému sáčku to v průměru zabere 20 let, a vlasec na ryby může v moři zůstat až 600 let. Středozemní moře je polouzavřené mezi třemi kontinenty, které jsou místem intenzivní lidské aktivity, a vytváří tím jakousi přirozenou past na plasty.

Přes všechny snahy a diskutovaný zákaz jednorázových plastů, který by se týkal také České republiky, zůstává Evropa v politice za omezení jednorázových plastů v závěsu za rozvojovými ekonomikami. Zatím nejambicióznější světový cíl k omezení jednorázového plastu podnikla Indie, která oznámila zákaz všech jednorázových plastů do roku 2022. Další zemí, která se odhodlala k radikálnímu zákazu jednorázových plastů, je Tchaj-wan, kde by ho měli kompletně přestat používat v roce 2030. Nejtvrdší zákaz platí v Keni, která ovšem zakázala pouze plastové tašky a sáčky.

Zdroje:

Mediterranean could become a 'sea of plastic', says WWF

Tourists cause major spike in Mediterranean Sea plastic

India will abolish all single-use plastic by 2022, vows Narendra Modi

Tourists to Med told to ditch plastic to avoid huge rise in beach litterKomentáře