U břehů Velké Británie vyrostou největší větrné turbíny na světě   


04.11.2019    Vytvořil: Memza Redaktor

Největší větrné turbíny na moři, jaké kdy byly vyrobeny, začnou na začátku 20. let pohánět miliony britských domácností. Turbíny budou mít lopatky dlouhé přes 100 metrů. Větrná elektrárna Dogger Bank bude umístěna 130 kilometrů od břehů hrabství Yorkshire v Severním moři.

Každá z nových mega-turbín, které jsou plánované pro největší světovou větrnou elektrárnu na moři dosáhne celkové délky 220 metrů. Jediná taková turbína bude mít výkon 12 MW a měla by být schopná vyrobit dostatek elektřiny pro 16 000 domácností. V českých poměrech by to znamenalo, že jediná taková turbína by dokázala zásobovat elektřinou město o velikosti Znojma, Třince nebo Tábora.

Turbíny jsou téměř o třetinu výkonnější než běžné turbíny používané dnes a pomohou ještě více snížit náklady na výrobu větrné energie. Každá turbína bude mnohem větší než je známá londýnský atrakce London Eye a zhruba tři a půl krát vyšší než je Petřínská rozhledna.

Společně budou všechny turbíny nové generace - postavené společností GE Renewable Energy - tvořit větrnou elektrárnu schopnou vyrábět dostatek obnovitelné elektřiny pro napájení čtyři a půl milionu domácností, což představuje zhruba 5 % z celkových energetických dodávek Velké Británie. Pokud by elektrárna zásobovala Českou republiku, dokázala by pokrýt potřebu všech českých domácností.

Stavba projektu Dogger Bank má začít od příštího roku jako společný podnik britské společnosti SSE a norské společností Equinorem. Ve chvíli, kdy větrná elektrárna začne v roce 2023 vyrábět a dodávat elektrickou energii, stane se největším větrným parkem na světě.

Cílem dvojice zmíněných společností je založit v Severním moři významné centrum výroby větrné energie, které by bylo složeno ze tří vzájemně propojených větrných elektráren využívajících turbíny společnosti GE Renewable. Dohoda mezi GE Renewable Energy a projektem Dogger Bank tak na světový trh s větrnou energií přinese nejvýkonnější větrnou turbínu.

Projekt bude hrát důležitou roli v naplňování britských ambicí ve výstavbě pobřežních větrných elektráren a cílů dalšího snižování emisí uhlíku. Dogger Bank je tak jednou z nových pobřežních větrných projektů, které budou generovat elektřinu z obnovitelných zdrojů a to bez dodatečných nákladů pro spotřebitele, protože minulý měsíc poklesla aukční dotace britským obnovitelným zdrojům na rekordní minima. Projektované turbíny představují krok kupředu ve vývoji technologií větrné energie na moři, což pomáhá projektu uspět i při rekordně nízké finanční podpoře.

Zdroje

New windfarms will not cost billpayers after subsidies hit record low

World's largest wind turbines to be built off Yorkshire coast

Is this the future? Dutch plan vast windfarm island in North SeaKomentáře