Velká Británie zakázala těžbu metodou hydraulického frakování   


10.11.2019    Vytvořil: Memza Redaktor

Britští ministři zastavili těžbu hydraulickým frakováním v Anglii a těžebním společnostem vzkázali, že nepodpoří ani žádné budoucí těžební projekty touto metodou. Je to drtivá rána pro těžaře, kteří doufali, že budou moci pokračovat ve využívání fosilních paliv tímto environmentálně nešetrným způsobem těžby. Zákaz v Anglii následoval po zákazu této těžební metody ve Skotsku v roce 2017, o čemž jsme informovali na webu Memzy.

Rozhodnutí bylo přijato poté, kdy nová vědecká studie varovala, že není možné vyloučit „nepřijatelné“ dopady těžby na obyvatele žijící v blízkosti těžebních zařízení. Těmito dopady je zejména lokální zemětřesení. Zpráva, kterou vypracoval Úřad pro ropu a zemní plyn (Oil and Gas Authority), také varovala, že není možné předvídat rozsah zemětřesení, které může být těžbou způsobené. Hydraulické frakování je metoda těžby, při které je pumpována voda, chemikálie a písek pod vysokým tlakem do podloží, aby se tím rozlomila břidlicová hornina a uvolnila se ropa nebo zemní plyn, které jsou v ní vázané.

Britská vláda uvedla, že nesouhlasí s žádným budoucím frakováním, „dokud nebudou předloženy nové přesvědčivé důkazy“, které by prokázaly, že by je metoda těžby naprosto bezpečná. Na jediném současně aktivním těžebním místě ve Velké Británii, které se nachází v Preston New Road v hrabství Lancashire, byla těžba letos v létě pozastavena poté, kdy se zde spustilo několik silných otřesů země.

Mluvčí vlády uvedl, že vždy jasně deklarovala, že průzkum břidlicového plynu musí být ve Velké Británii prováděn bezpečně. Po přezkoumání zprávy Úřadu pro ropu a zemní plyn o seismické činnosti na Preston New Road je dle mluvčí vlády jasné, že nelze vyloučit budoucí dopady na místní komunitu. Z toho důvodu dospěla vláda k závěru, že by měla zavést okamžité moratorium na frakování v Anglii. Vláda ukončila podporu tomuto těžebnímu odvětví necelý týden poté, kdy byla zveřejněna zpráva, že plány na zavedení frakování ve Velké Británii mají několik let zpoždění a daňové poplatníky doposud stály nejméně 32 milionů britských liber bez toho, aniž by byla z břidlicového plynu vyrobena nějaká energie.

Toto rozhodnutí přivítaly environmentální organizace, které bojovaly téměř deset let proti kontroverznímu procesu těžby, jako „vítězství zdravého rozumu“. Moratorium je obrovským vítězstvím pro místní komunity a klima. Téměř deset let místní obyvatelé na několika místech Anglie bojovali proti této průmyslové lobby.

Britská vláda zveřejnila své moratorium na frakování spolu s návrhem na zásadní přehodnocení plánu přechodu Velké Británie na zelenou ekonomiku. Ministerstvo financí uvedlo, že posoudí, jak může Spojené království využít maximum výhod z environmentálně šetrných ekonomických příležitostí, přičemž by měla dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.

Podpora zelené ekonomiky ze strany britského ministerstva financí přichází poté, kdy vláda odmítla kontroverzní výroky bývalého kancléře Philipa Hammonda, že řešení klimatické krize by stálo jeden trilion liber a vyžadovalo by škrty ve výdajích pro školy a nemocnice.

Zdroje

Ve Skotsku bude zakázána těžba plynu hydraulickým štěpením

Back the global fracking ban, campaigners urge UN

Fracking halted in England in major government U-turn

Latest fracking tremor believed to be UK’s biggest yetKomentáře